Jeśli przez całe swoje życie zawodowe robiłeś jedno, to znaczy że nigdy nie dowiedziałeś się, kim byłeś.

Jak poznawać rynek

W tej zakładce prezentujemy źródła informacji o rynku pracy - krajowym i regionalnych, źródła sprawdzone, rządowe, lub prywatne, ale rzetelne.

Nie zrażaj się ogromem danych i statystycznym suchym językiem. Przy odrobinie chęci "wgryziesz się".

Oczywiście, możesz też "pójść na łatwiznę" i przeczytać gotowce - czyli całą masę artykułów w prasie o tym "gdzie jest praca, po jakiej szkole jest praca? dla kogo będzie praca? Często korzystają one z tych samych źródeł, które prezentujemy poniżej, ale prezentują informacje wybrane tak by się "gazeta sprzedała", czasem w uproszczeniu, czasem tendencyjnie - zależnie od tego jak bardzo media chcą kogoś skrytykować lub pochwalić.

Statystyka to suche cyfry - różnie zestawione i skomentowane przez człowieka mogą dawać przeciwstawne nawet obrazy. Warto umieć spojrzeć obiektywnie na teksty prasowe, umieć sprawdzić ich rzetelność zaglądając do źródeł naukowo rzetelnych:

1. MPIPS

Statystyki rynku pracy znajdują się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Wśród nich jednymi z ciekawszych są coroczne Raporty o zawodach nadwyżkowych i deficytowych - w kraju i regionie, które znajdziesz pod tym adresem:

http://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/zawody-deficytowe-i-nadwyzkowe/

W tym samym miejscu znajdziesz też doroczne raporty o sytuacji na rynku pracy osób młodych

http://www.mpips.gov.pl/analizy-i-raporty/raporty-sprawozdania/rynek-pracy/sytuacja-na-rynku-pracy-osob-mlodych/

2. GUS

Zbieraniem i analizą pełnych danych statystycznych z różnych dziedzin funkcjonowania kraju zajmuje się GUS- Główny Urząd Statystyczny. Część z nich, zamieszczona w zakładce Praca.Wynagrodzenia na stronie internetowej GUS dotyczy sytuacji na rynku pracy.

http://www.stat.gov.pl/gus/praca_wynagrodzenia_PLK_HTML.htm.

Wśród nich kilka jest warte Twojej uwagi. Coroczne badania popytu na pracę znajdziesz tutaj:

http://www.stat.gov.pl/gus/5840_3246_PLK_HTML.htm

w plikach prezentowane są dane statystyczne o tym gdzie (w jakich województwach, w jakich branżach) są wolne miejsca pracy i - to ważne - bo świadczy o tendencji rozwojowej! - gdzie są tworzone nowe miejsca pracy (bo wolne miejsca pracy mogą by też wynikiem dużej rotacji pracowników w branży/w zakładzie - wiele osób zatrudnia się ale, szybko rezygnuje/jest zwalniana i na to miejsce przyjmowani są nowi - wolne miejsca pracy są ale to są ciągle te same etaty....

Najnowsze badanie znajdziesz tutaj

Co kwartał przeprowadza się badanie BAEL - Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności

3. INNE - komercyjne ale bezpłatne

Wiele analiz znajdziesz na komercyjnej stronie www.rynekpracy.pl - część z nich jest całkowicie bezpłatna i ogólnodostępna.

 Wiele dużych agencji rekrutacyjnych i firm konsultingowych publikuje bezpłatnie raporty z badań związane z popytem na określone zawody, z oczekiwaniami pracodawców. Będziemy je na bieżąco wskazywać w aktualnościach na tej stronie.

Przykładem może być Barometr Perspektyw Zatrudnienia preznetujący prognozy wielkości zatrudnienia i popytu na poszczególne zawody w oparciu o deklaracje pracodawców. Badanie na ogólnoswiatowy zasięg i kilkanaście już kwartalnych edycji.

http://www.manpowergroup.pl/pl/raporty-rynku-pracy/barometr-manpower-perspektyw-zatrudnienia.html



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl